Stało się. Jesteś dumnym właścicielem lasu w słoju, który cieszy oczy i – nie da się ukryć – fantastycznie prezentuje się w Twoim mieszkaniu. Jednak co zrobić, aby ten mały ekosystem cieszył oczy jak najdłużej? Ze względu na wiele pytań naszych Klientów postanowiliśmy napisać tekst, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego o pielęgnacji lasu w szkle.

Docierając do zakładki o pielęgnacji lasu w szkle, najpewniej zakupiłeś już swój pierwszy egzemplarz. Jeżeli jednak jesteś tu po raz pierwszy i nigdy nie miałeś do czynienia z lasem w słoiku. Po przebrnięciu przez instrukcję możesz zechcieć zapoznać się z jakimś bliżej, zajrzyj wtedy do naszego cennika lasów w szkle. Jednak wracając do tematu, pielęgnacja lasu w szkle… Po pierwsze – pamiętaj, że las w szkle nie jest produktem samowystarczalnym, który można pozostawić samemu sobie. Pielęgnacja dobrze wykonanego lasu w słoju nie jest czasochłonna, warto natomiast pamiętać i trzymać się – pozornie prostych – zasad, dzięki którym unikniemy roślinnych dramatów zza szklanej szybki. Las do życia potrzebuje trzech najważniejszych czynników: światła, wody i powietrza, każdy z tych czynników ma na niego unikalny wpływ.

Las_w_szkle
Wnętrze lasu w szkle

Kwestia światła

Światło jest niezbędne w procesie fotosyntezy, dzięki, któremu rośliny mogą funkcjonować w danym środowisku. Umieść słoik w dobrze, ale nie bezpośrednio oświetlonym miejscu.

Słoje najlepiej zachowują się pod wpływem światła rozproszonego.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z ekspozycją słoja na słońce. Umieszczając go na parapecie południowego okna spowodujesz,

że rośliny wewnątrz ugotują się, kiedy szkło pod wpływem promieni słonecznych zadziała jak soczewka.

Niewskazane jest również bliskie towarzystwo wszelkiego rodzaju piecyków, kominków czy grzejnika. Zbyt niska temperatura również ma negatywny wpływ na stan roślin w słoju. Dlatego powinno się unikać umieszczania go zbyt daleko od okien oraz w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach.


Rośliny potrzebują wody

Rośliny w słojach należy podlewać. Musisz o nich pamiętać tak samo jak o kwiatach doniczkowych. W początkowym okresie „zapoznawania się ze słojem” częściej kontroluj poziom wilgotności w środku. To nic trudnego.

Jeżeli na ściankach słoja, zaraz nad powierzchnią „gleby” widzisz skraplającą się wodę lub parę – TO DOBRZE – nie musisz podlewać słoika . Pamiętaj, że wody nie może być za dużo, więc jeżeli skraplająca się woda i para sięgają prawie do górnej krawędzi słoja, KONIECZNIE UCHYL KORKOWĄ POKRYWKĘ!

Zjawisko parowania i skraplania traktuj jako wyznacznik podlewania. Gdy para lub skraplanie nie występuje, wtedy podlewaj słoik umiarkowaną ilością wody, w zależności od rozmiaru słoja.

Pielęgnacja lasu w szkle opiera się głównie na doborze optymalnej ilością wody, która nie zatopi roślin jest ¼ szklanki wody, dobrze byłoby gdyby była to woda odstana lub mineralna. Do podlania dobrze użyć lejka lub naczynia z wężykiem, który można przyłożyć bezpośrednio do podłoża. Pozwoli to na nie zalewanie roślin z dużej wysokości i nie lanie wody bezpośrednio na nie – ma to bardzo negatywny wpływ na walory estetyczne. Warto raz na jakiś czas zrezygnować z podlewania na rzecz zraszania roślin (wykorzystujemy do tego również odstaną lub mineralną wodę, ale jako narzędzia używamy zraszacza lub spryskiwacza). Kilka psiknięć na rośliny również zapewni im dobre nawodnienie. Będąc już bardziej doświadczonym właścicielem ekosystemu w słoiku można zdecydować, która forma nawadniania jest dla roślin i dla nas bardziej odpowiednia i pozostać tylko przy niej.


Daj oddech

Zaaklimatyzowanie się słoika w mieszkaniu, biurze lub miejscu pracy zależy w dużej mierze od powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Słój musi się do tego powietrza dostosować. Istotną rolę odgrywa tutaj regulacja wymiany powietrza wewnątrz poprzez uchylanie korkowej pokrywki, którą reguluje się wilgotność.

Podsumowując, stając się właścicielem małego kawałka ekosystemu jakim jest las w szkle, musisz obserwować jego zachowanie i nauczyć się go. Nie możesz go zostawić samemu sobie czy podlewać wedle uznania – może to skutkować pojawieniem się pleśni, lub ususzeniem mchu i roślin.

Połowa sukcesu to odpowiednie umiejscowienie słoika, ponieważ lasy nie lubią miejsc, w których będą narażone na przeciąg, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. Niezbyt dobrymi miejscami są miejsca – blisko grzejników, na parapecie, pod nawiewami klimatyzacji. Miejsca, w których często występują zmiany temperatury i wilgotności – w łazience lub kuchni. Dostosowując się do tych zasad zyskasz duże szanse na to, że las przez długi czas stanowił będzie unikalną i piękną ozdobą Twojego otoczenia.


Polityka zwrotów i reklamacji lasów w szkle

Cześć, tu Las. Las w słoiku. Koniecznie przeczytaj tę krótką wiadomość zanim zdecydujesz się na zabranie mnie do siebie.

Ja, jak i każdy inny leśny słój to żywe organizmy, które potrzebują czasu, aby przystosować się do nowego otoczenia, które zmieniają się wraz z porami roku. Przede wszystkim z natury radzimy sobie świetnie, ale w szklanym zamknięciu należy o nas dbać. Pielęgnacja lasu w szkle to jedno, a nasze indywidualne potrzeby to już zupełnie inna sprawa.

Kwiaciarnia Badylarz – Kwiaty cięte w euforii nie ponosi odpowiedzialności za złą lub nieumiejętną pielęgnację. Przed zakupem możesz mnie obejrzeć, zweryfikować czy jestem tak ładny jak na zdjęciu i czy moja kondycja nie pozostawia nic do życzenia. 🙂 Wraz ze mną otrzymasz pełną instrukcję, możesz też liczyć na wyczerpującą odpowiedź na każde pytanie oraz doradztwo mailowe przez pierwsze trzy tygodnie, które słoik potrzebuje na zaaklimatyzowanie się.

Chcesz wymienić moje wnętrze? Możemy to zrobić odpłatnie – nie w ramach reklamacji.

Termin należy ustalić drogą elektroniczną – mailowo lub za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama. Dostarcz mnie w wyznaczonym dniu do Badylarza, a moja zawartość zostanie wymieniona. O terminie odbioru zostaniesz poinformowany tą samą drogą 🙂