Kawałek natury zamknięty w szkle, który idealnie wpisuje się w trend eko w aranżacji wnętrz. Fakt, że jego pielęgnacja jest banalnie prosta to kolejna ważna zaleta. Na co zwracać uwagę przy hodowaniu lub zakupie? Odpowiadamy!

Lasy w słoikach wciąż cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, wyglądają pięknie i stanowią niecodzienną, naturalną formę dekoracji domu. Paradoksalnie, ten mały ekosystem pielęgnuje się w bardzo prosty sposób. Chcesz wiedzieć jak? Czytaj dalej – podzielimy się swoim doświadczeniem budowanym na dziesiątkach wyhodowanych lasów (to bardzo ładnie brzmi ;)).  

Las w słoiku – jak to robimy?

Las w szkle to nie tylko rośliny, a przede wszystkim specjalne, starannie przygotowane podłoże. To od niego zależy, czy rośliny będą rosły zdrowo. Źle przygotowana baza niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pleśni i gnicia niektórych elementów. Badylowe lasy “hodujemy” na kilkuwarstwowych podłożach. Dzięki temu mamy pewność, że po pierwsze, rośliny dobrze się przyjmą, a po drugie, że będą rosły piękne i zdrowe przez długi czas.

Dobierając zieleń w szklanych kompozycjach wybieramy tylko te odpowiednie, przystosowane do egzystowania i rozwoju w zamkniętym ekosystemie. Najczęściej są to dwie lub trzy roślinki: skrzydłokwiaty, odmiany paproci czy bluszczu. Chętnie dodajemy uwielbiane przez nas fitonie, które cieszą oko barwnymi liśćmi i przełamują monokolor kompozycji. Po ułożeniu roślin podsypujemy dodatkową warstwę ziemi, ozdabiamy kamykami, mchem lub ozdobnym grysem. W badylowych kompozycjach często wykorzystujemy inne elementy ozdobne np. korę drzew.

Las w słoiku – jak pielęgnować?

Dobre wykonanie to jedno, ale jeżeli chcesz cieszyć się swoim lasem przez długi czas, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Wiele zależy od tego, czy Twój las w szkle ma kontakt z czynnikami zewnętrznymi czy też znajduje się w zamkniętym słoju. W przypadku tego pierwszego, słój należy podlewać częściej. Musisz być też przygotowany na to, że rośliny będą rosły wolniej. W Badylu tworzymy głównie słoje zamknięte korkową pokrywką. Dzięki temu w środku, w miarę upływu czasu, tworzy się samowystarczalny mikroklimat, który możemy regulować uchylając lub zamykając wieczko, w zależności od panującej w środku wilgoci.

Czy lasu w słoiku można NIE podlewać?

Dostajemy to pytanie tak często, że postanowiliśmy umieścić odpowiedź tutaj. 🙂

Jeżeli słoik pozostaje otwarty, musisz obserwować rośliny oraz glebę. Regularnie sprawdzaj ręką stan jej wilgoci zanurzając palce głębiej, pomiędzy roślinami. Podlewaj ⅓ szklanki, najlepiej odstaną wodą i tylko wtedy, kiedy podłoże jest suche (pamiętaj –  lepiej podlać mniej i jeżeli będzie to za mało to rośliny delikatnie się przesuszą, niż zalać i doprowadzić do ich zapleśnienia). Dodawaj wodę na mech i ziemię – nigdy nie na rośliny. Podlewanie możemy zastąpić zraszaniem. Jest to bezpieczniejsza forma nawadniania ekosystemu, w początkowym okresie, można zraszać rośliny poprzez kilka pryśnięć raz na tydzień. Gdy już będziemy znać zapotrzebowanie naszego ekosystemu na wodę. Dostosowujemy częstotliwość nawadniania indywidualnie.

W przypadku kompozycji zamkniętej korkiem, tak jak pisaliśmy, wilgotność ekosystemu regulujemy za pomocą odchylania i zamykania wieczka.

Naszego kota Melona czasem trudno oderwać od lasu 😉

Weź słoik z Badyla

W Badylarzu tworzymy słoiki w szkle, więc jeżeli chcesz kupić jeden dla siebie, a drugi dla babci, mamy albo miłośnika naturalnych, fancy dekoracji to pamiętaj, że możemy Ci zaproponować stworzenie zielonego ekosystemu w jednym z czterech rodzajów słojów, których ceny wahają się od 120 do 350 zł. 

Zadzwoń lub odwiedź naszą kwiaciarnię w biurowcu Hi Piotrkowska, obok Stajni Jednorożców w Łodzi. Zapraszamy!

ul. Piotrkowska 157A (biurowiec Hi Piotrkowska, wejście od Al. Mickiewicza), Łódź
Mobile: +48 570 044 570

4 Replies to “Las w słoiku – wielki mały ekosystem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *