Zielony ogród we własnym domu? Szanujemy to! Rośliny dodają uroku każdemu wnętrzu
i oczyszczają powietrze z wielu szkodliwych toksyn i związków. Sezon mamy smogowy, więc w Badylarzu wzięliśmy temat pod lupę
i opracowaliśmy szybką listę sześciu roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze
z codziennych zanieczyszczeń.

Rośliny antysmogowe? Niekoniecznie

Temat roślin oczyszczających powietrze powraca co roku analogicznie do smogu obecnego na ulicach, czyli jesienią i zimą. Nie do końca słusznie. Ale po kolei.

Cały temat zapoczątkował raport NASA z lat 80, gdzie naukowcy przebadali wybrane rośliny na zdolność akumulowania lub przetwarzania szkodliwych związków: formaldehydu, benzenu i trichloroetylenu. Wyniki robiły wrażenie. Zielone listki świetnie poradziły sobie z powyższymi toksynami.

Problem jest taki, że na smog składają się pyły zawieszone, a z nimi rośliny nie radzą sobie już tak dobrze. Najlepszym sposobem na smog wciąż pozostaje oczyszczacz powietrza.

Dlaczego mimo wszystko trzeba pomyśleć o roślinach
w swoim domu?

Bo na działanie wymienionych wyżej szkodliwych związków jesteśmy narażeni przez cały rok! Pochodzą one z naszego otoczenia, choćby z używanych przez nas kosmetyków, sprayów itd. a rośliny skutecznie sobie z nimi radzą, eliminując ich stężenie znacznie, lub w całkowitym stopniu.

Dodatkowo rośliny uzdatniają i nawilżają powietrze w pomieszczeniach (zbyt suche przez ogrzewanie lub klimatyzację), a na koniec – co tu dużo mówić – są piękną i naturalną ozdobą każdego mieszkania.

Więcej na ten temat zobaczycie na vlogu Kasi Gandor:

Lista roślin oczyszczających powietrze

Anturium

Świetnie radzi sobie m.in. z amoniakiem w pomieszczeniach. Charakteryzuje się pięknymi czerwonymi liściem i żółtym kolbowym kwiatem.

Bluszcz pospolity

Niebanalna dekoracja każdego regału z książkami ;), która skutecznie walczy z benzenem (składnikiem m.in. dymu z papierosów) oraz pleśnią. Ale uwaga! Roślina jest trująca. Jeżeli macie w domu kota, lepiej zostawić ją poza zasięgiem jego pyszczka. Więcej o roślinach bezpiecznych i niebezpiecznych dla zwierzaków przeczytasz w innym badylowym artykule.

Skrzydłokwiat

Ma wspaniałe liście i strzeliste, mlecznobiałe kwiaty. Ale uroda nie jest jego jedyną mocną stroną. Roślina wydziela tlen i usuwa toksyny z powietrza.

Dracena obrzeżona

Najczęściej spotykana odmiana draceny, ma wąskie i długie liście. Świetnie poradzi sobie w słabiej oświetlonych pomieszczeniach, jest łatwa w uprawie i dodatkową jej zaletą jest funkcja oczyszczania powietrza z ksylenów.

Fikus Benjamina

Strzelista piękność, która skutecznie pozbywa się formaldehydu i ksylenu.

Aloes

Niezwykle skutecznie absorbuje dwutlenek węgla oraz czad, a jednocześnie produkuje dużo tlenu w nocy. Wygląda pięknie, ale – podobnie jak bluszcz – jest trujący dla zwierzaków.

Oczywiście to nie wszystkie rośliny, które wykazują super wysokie właściwości oczyszczające. Chcesz wybrać idealną dla siebie? Odwiedź nas na rynku łódzkiej Manufaktury lub przy Off Piotrkowskiej. Wspólnie wybierzemy najlepszą roślinę dla Ciebie! 🙂

3 Replies to “Rośliny, które oczyszczają powietrze i wyglądają pięknie”

    1. Aktualnie jestem w trakcie budowania „ogrodu” w sypialni żeby poprawic jakosc snu, głównie celuje w sansevierie ale cos z tej listy tutaj napewno wykorzystam zeby było różnorodnie

  1. Teraz gdy wiele roślin można zakupić przez internet, trochę wiedzy się przyda, nie każda roślina jest dla nas zdrowa, a te które oczyszczają powietrze są bardzo cenne. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *