Kawałek natury zamknięty w szkle, który idealnie wpisuje się w trend eko w aranżacji wnętrz. Fakt, że jego pielęgnacja jest banalnie prosta to kolejna ważna zaleta. Na co zwracać uwagę przy hodowaniu lub zakupie? Odpowiadamy!
Lasy w słoikach wciąż cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, wyglądają pięknie i stanowią niecodzienną, naturalną formę dekoracji domu. Paradoksalnie, ten mały ekosystem pielęgnuje się w bardzo prosty sposób. Chcesz wiedzieć jak? Czytaj dalej – podzielimy się swoim doświadczeniem budowanym na dziesiątkach wyhodowanych lasów (to bardzo ładnie brzmi ;)).
Las w słoiku – jak to robimy?
Las w szkle to nie tylko rośliny, a przede wszystkim specjalne, starannie przygotowane podłoże. To od niego zależy, czy rośliny będą rosły zdrowo. Źle przygotowana baza niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pleśni i gnicia niektórych elementów. Badylowe lasy “hodujemy” na kilkuwarstwowych podłożach. Dzięki temu mamy pewność, że po pierwsze, rośliny dobrze się przyjmą, a po drugie, że będą rosły piękne i zdrowe przez długi czas.
Dobierając zieleń w szklanych kompozycjach wybieramy tylko te odpowiednie, przystosowane do egzystowania i rozwoju w zamkniętym ekosystemie. Najczęściej są to dwie lub trzy roślinki: skrzydłokwiaty, odmiany paproci czy bluszczu. Chętnie dodajemy uwielbiane przez nas fitonie, które cieszą oko barwnymi liśćmi i przełamują monokolor kompozycji. Po ułożeniu roślin podsypujemy dodatkową warstwę ziemi, ozdabiamy kamykami, mchem lub ozdobnym grysem. W badylowych kompozycjach często wykorzystujemy inne elementy ozdobne np. korę drzew.
Las w słoiku – jak pielęgnować?
Dobre wykonanie to jedno, ale jeżeli chcesz cieszyć się swoim lasem przez długi czas, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Wiele zależy od tego, czy Twój las w szkle ma kontakt z czynnikami zewnętrznymi czy też znajduje się w zamkniętym słoju. W przypadku tego pierwszego, słój należy podlewać częściej. Musisz być też przygotowany na to, że rośliny będą rosły wolniej. W Badylu tworzymy głównie słoje zamknięte korkową pokrywką. Dzięki temu w środku, w miarę upływu czasu, tworzy się samowystarczalny mikroklimat, który możemy regulować uchylając lub zamykając wieczko, w zależności od panującej w środku wilgoci.
Czy lasu w słoiku można NIE podlewać?
Dostajemy to pytanie tak często, że postanowiliśmy umieścić odpowiedź tutaj.
Jeżeli słoik pozostaje otwarty, musisz obserwować rośliny oraz glebę. Regularnie sprawdzaj ręką stan jej wilgoci zanurzając palce głębiej, pomiędzy roślinami. Podlewaj ⅓ szklanki, najlepiej odstaną wodą i tylko wtedy, kiedy podłoże jest suche (pamiętaj – lepiej podlać mniej i jeżeli będzie to za mało to rośliny delikatnie się przesuszą, niż zalać i doprowadzić do ich zapleśnienia). Dodawaj wodę na mech i ziemię – nigdy nie na rośliny. Podlewanie możemy zastąpić zraszaniem. Jest to bezpieczniejsza forma nawadniania ekosystemu, w początkowym okresie, można zraszać rośliny poprzez kilka pryśnięć raz na tydzień. Gdy już będziemy znać zapotrzebowanie naszego ekosystemu na wodę. Dostosowujemy częstotliwość nawadniania indywidualnie.
W przypadku kompozycji zamkniętej korkiem, tak jak pisaliśmy, wilgotność ekosystemu regulujemy za pomocą odchylania i zamykania wieczka.
Weź słoik z Badyla
W Badylarzu tworzymy słoiki w szkle, więc jeżeli chcesz kupić jeden dla siebie, a drugi dla babci, mamy albo miłośnika naturalnych, fancy dekoracji to pamiętaj, że możemy Ci zaproponować stworzenie zielonego ekosystemu w jednym z czterech rodzajów słojów, których ceny wahają się od 120 do 350 zł.
Zadzwoń lub odwiedź naszą kwiaciarnię w biurowcu Hi Piotrkowska, obok Stajni Jednorożców w Łodzi. Zapraszamy!
ul. Piotrkowska 157A (biurowiec Hi Piotrkowska, wejście od Al. Mickiewicza), Łódź
Mobile: +48 570 044 570
Kolejny ciekawy temat, fajny tekst.
Prezent na Dzień Mamy trafiony w 100%! Las jest boski
<3
Ale piękne lasy! Też mam swój i super
Idealna sprawa dla osób, których często nie ma w domu 